KOLIK ČASU ZBÝVÁ DO PŘÍŠTÍ PRAKTICKÉ ŽENY


SLOVO PRO TENTO DEN


Popisuju věci, jak je vidím, co o nich vím nebo nějak zjistím. Věřím, že vám budou k užitku. Ale šéfredaktor nemá ve všem patent na rozum, takže si pro vás informace najdu všude, kde je něco zajímavého k mání, ale hlavně mám oporu ve skvělých kolegyních – redaktorkách Praktické ženy.

Aplikace

: použití, uplatnění, přiložení, přenesení; dekorativní prvek různým způsobem upevňovaný na základní materiál.
Cokoli přidáte na něco, je to aplikace. Když to vezmeme z gruntu, pak je aplikací i záplata, kterou přiznáte. Záplaty mají trochu pejorativní nádech, jakože něco špatně, ale aplikací můžete zakrýt i vadu na oblečení. Stačí přidat nějaký výrazný ozdobný prvek a je to. Aplikací ozdobíte nejenom oblečení (o bez nutnosti zakrytí vad), ale ubrus, polštář...
A co k tomu dodá Jana?
"Podle mě je aplikace senzační věc. Přesně tak, zakryje skobu na dětských džínách, ale také nadělá parádu. To platí pro případy, kdy sledujete výtvarný záměr – třeba obohatíte patchworkovou deku o obrázek, který vychází z charakteru vzoru.
Na aplikaci potřebujete dobré nůžky. Tvoří ji totiž vystřižený kousek zajímavé látky, ale také třeba kousek kůže, koženky, krajky apod., který vystřihnete do požadovaného tvaru a navrstvíte ho na základní plochu. Aby vydržela, kde má, přišijete ji ručně, což je klasika; případně strojově, což je rychlé, efektní a hodně pevné. V méně obvyklých případech lze aplikaci nalepit - pomocí kvalitního textilního lepidla nebo pomocí oboustranného zažehlovacího vlizelínu, ovšem i když se nemusíte zabývat prošitím okrajů aplikace, je třeba vést stehy bodově nebo napříč aplikací. Technika bude vyhovovat avantgardnějším výtvarným návrhům doplněným vlákny vlny, šňůrkami apod.
Aplikaci lze vrstvit, tím vzniká pro mě nejzajímavější výsledek - kdy je obrázek rozfázován a postupně skládán do jednoho celku, který hýří barvami nebo vyjadřuje složitý obrázek - představte si např. medvídka v kalhotách a klobouku :-) Tady bude pár kousků látek navrstvených na aplikaci, něco vespod, něco navrch.
Strojová aplikace vyžaduje zkušenost. Podkladová látka se ráda pod aplikaci pohne, nahrne, takže aplikaci vždy dobře prostehujte. Později vám už budou stačit jen špendlíky, ale ze začátku doporučuji stehovat. Vystřihněte přesný tvar podle návrhu nebo podle šablony (prodávají se) a pracujte nitěmi v barvě aplikace. Aplikaci prošívejte těsně v kraji entlovacím stehem. Zvolte si krátké stehy, protože v oblinách vzoru byste s velkými stehy měla problémy. Aplikace, která má vypadat nahodile, rozpustile, může mít záměrně roztřepené okraje látky a entlovací steh může být naopak řídký i robustní. Často jej tvoří i odlišná barva nitě, aby byl ještě viditelnější.
Ruční aplikace provází quilty, kde si autorka zakládá na ruční práci. Aplikaci nastřihněte cca o 3 mm větší, než je návrh a špičkou jehly podhrnujte tento okraj do rubu aplikace, přičemž v kraji jej přišijte drobným a hustým předním stehem.
Ještě známý tip: aplikace jsou efektní a milují je děti. Musíte se je naučit, už jen kvůli výbavičce do školky. Pokud nelitujete, že zničíte půl metru pěkné látky, vyberte si jednotný dekor, např. s letadélky, vystřihněte jich potřebný počet a naaplikujte na ručníky, bačkůrky atd. Půjde to docela snadno."

Decoupage

: decoupage nebo někdy découpage nebo ubrousková technika
Někdy narazíte také na označení ubrousková metoda, protože dnes je základem této kreativní techniky především ubrousek. Tedy horní, potištěná vrstva trojvrstvého ubrousku, kterou sejmete a použijete ji ke zdobení. Takto můžete ozdobit jakýkoliv povrch, dokonce i svíčky nebo kraslice. Pro decoupage potřebujete obrázky a lepidlo. Obrázky můžete také stříhat z novin, můžete použít balicí papír s krásnou strukturou, fotky, které jste přenesli na poddajnější papír a nebo zmíněné ubrousky s potiskem. Ale můžete také lepit látky, krajky, obrázky z časopisů, použijte třeba i notový papír...
Potřebujete ještě lepidlo. Poslouží herkules (po zaschnutí je průhledný) nebo speciální lepidla pro decoupage, které koupíte také v hobby marketech a ve výtvarných potřebách. A také štětec. Na látkovou decoupage se skvěle hodí lepidlo Tenyl.
Postup je takový, že nanesete štětcem lepidlo na podklad a pak přiložíte obrázek, látku, uhladíte. Je to takové tapetování v menším :-) Lepidlo klidně může prostoupit materiál, protože pak až zaschne, zprůhlední. Přilepený motiv jemně přistisněte kouskem mokré látky nebo mokrým štětcem.
Povrch hotového díla zafixujte bezbarvým lakem. Lépe se taková dekorace udržuje a déle také vydrží.
Jak na to si můžete ověřit prostřednictvím nápadů na našem webu www.praktickazena.cz v nabídce kreativních publikací:
PDF ke stažení najdete rovnou na téhle adrese: http://praktickazena.vlasta.cz/kreativni-publikace/

Quilling

: Quilling nebo také papírový filigrán je výtvarná technika využívající proužků papíru
Jde o velice oblíbenou techniku tvoření, kterou využívají i profesionální designéři. Proužky papíru jsou stáčeny a formovány do požadovaného tvaru. Ve výsledku může díky správné kompozici jednotlivých tvarů vzniknout krásný a originální obrazec.
VRACÍ SE STŘEDOVĚK: Stáčení papíru i jiných materiálů a jejich využívání ke zdobení předmětů má dlouholetou historii. Již ve středověku se ze záznamů dozvídáme o umění řeholníků a řeholnic, kteří ze starého a poškozeného papíru dokázali ozdobit nové církevní spisy a jiné předměty. Pokud materiál stáčeli, využívali husích brk.
Vy si, jednoduše řečeno, vystačíte si klasickými barevnými papíry, čtvrtkami, lepidlem a špejlí. Pro quilling samozřejmě existuje řada pomůcek, ať už jde o šablony, pera na quilling nebo připravené proužky papíru či archy batevných papírů, které se stříhají  ozdobnými nůžkami (jejich uzpůsobené ostří vytváří okraje proužků v různých tvarech) – obyvkle jsou v nabídce e-shopů s kreativními potřebami.
3D nebo také trojrozměrný quilling je náročnější formou quillingu – jednotlivé obrazce výrazně vystupují do prostoru. Jednotlivé dílce jsou lepeny do výsledného obrazce mimo podklad. Obrazec je potom možné přilepit na podklad nebo volně využít jako ozdobu. Tento quilling představila Praktická žena (4/2014). Jeho autorkou je Jana Maiksnar Vašíčková.


Toto číslo Praktické ženy s quillingem je ke stažení na publero.com

Taková sada přijde v zahraničním e-shopu asi na 13 dolarů.


S papírovými prožky se dají dělat kouzla.


Quillingová figurka Kathleen Fountain.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Díky za reakci :-)